با حکم حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی‌نیا به عنوان رئیس کل جدید دادگستری کل استان قزوین منصوب و طی مراسمی یکشنبه ۹ اردیبهشت معارفه شد.
کد خبر: ۱۱۶۴۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۴ 28 April 2024

به گزارش تابناک قزوین، آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان قزوین یکشنبه نهم اردیبهشت با حضور رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه برگزار شد در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین علی مصطفوی‌نیا به عنوان رئیس‌کل جدید دادگستری استان قزوین معرفی شد و از خدمات علی شعبانی تقدیر به عمل شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی، رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه، در این مراسم اظهار کرد: اگر یک قاضی در احیای حق سره را از ناسره درست تشخیص داده و به عدل حکم کند، هیچ مابه‌ازایی ندارد و ثواب آن بسیار عظیم است.

وی اقدام غرورآفرین فرزندان این مرز و بوم در تحقق وعده صادق را از مصادیق امر ولایی دانست و گفت: این حادثه باعث شد یک بار دیگر نقش و جایگاه ولایت و تحقق عینی رسالت، توحید، عدالت، معاد و امامت معنا شود تا دنیای مادی بفهمد که این اقدام با سکانداری امامت و ولایت برای اثبات وحدانیت الهی در به تلاطم کشیدن دنیای کفر بود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: امروز دشمنان ایران اسلامی با به راه انداختن یک جنگ ترکیبی و تمام عیار در صدد ایجاد چالش جدی برای نظام و ایجاد نارضایتی عمومی و در نهایت ضربه به باور‌های دینی و ارزش‌های اسلامی و انسانی هستند که به برکت خون شهدا و هوشیاری و اقدام تمام نهاد‌های قضایی و نظامی و انتظامی و حضور مردم عزیز در صحنه و میدان، که با راهبری رهبر حکیم و فرزانه انقلاب صورت گرفت ناکام ماند.

اهمیت رفتار توأم با آرامش در دستگاه قضا

وی ادامه داد: اولین ملاک ما در دستگاه قضایی رفتار توأم با آرامش، عقلانیت، تدبیر همراه با تواضع و خشوع در برابر مردم و در انجام مأموریت‌های قوه در خنثی نمودن توطئه‌ها و برنامه‌های دشمنان است، انتظار و راهبرد رئیس قوه قضا هم شناخت دشمن و غافل نبودن از مکر و کید آن‌هاست.

رئیس حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه بیان کرد: حفظ کرامت و حرمت انسان‌ها بسیار مهم است، اگر کسی مرتکب خطا و جرم شد بر اساس سیاست‌ها و راهبرد‌های کلان قوه قضا مبنی بر زندان‌زدایی، تا جایی که ممکن است با تأمین قرار مناسب، از بازداشت و زندانی کردن پرهیز کنیم و اجازه ندهیم تا حریم و حیثیت افراد آسیب ببیند.

وی با بیان این مطلب که در سال جدید نیز همچنان مبارزه با فساد و تأمین امنیت روانی جامعه در اولویت برنامه‌های دستگاه عدلیه هست، تصریح کرد: هرگونه تبعیض در مبارزه با فساد حرام است و باید با قاطعیت و بدون اغماض با مفسدان در هر جایگاهی و لباسی که هستند مبارزه کنند و این همان سیاست اصلی قوه قضائیه است.

عبداللهی در پایان گفت: حفظ امنیت و آرامش روانی جامعه در راستای تحقق شعار سال بسیار حائز اهمیت است و برای تحقق آن تمام دستگاه امنیتی، انتظامی در مقابل هر کسی که بخواهد آن را مخدوش کند، خواهند ایستاد، قوه قضائیه با هرگونه تحصن، بی‌عفتی، برگزاری جلسات لهو و لعب، کلاهبرداری که بخواهد جامعه را دچار چالش کند و مدیریت جامعه را تضعیف کند، برخورد خواهد کرد.

تقوای الهی؛ عنصر اساسی در تحقق عدالت

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، در این مراسم با تأکید بر اهمیت اجرای قانون، گفت: دستور قرآن کریم نیز همواره اجرای قانون، حق و عدالت بوده و این مسئله بایستی سرلوحه کارهایمان قرار بگیرد.

وی تقوای الهی را عنصر اساسی در تحقق عدالت دانست و خاطرنشان کرد:، چون تقوای الهی در رأی قاضی اثرگذاری مثبت برجای می‌گذارد، باید این مسأله مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه زمینه مبارزه با ظلم و فساد در وجود همه انسان‌ها وجود دارد و کافیست که تنها فضای آن فراهم شود، ادامه داد: با وجود عدالت خداوند بر روی زمین، نظام دینی در چشم مردم نیز زیباتر دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی این افتخار را پیدا کرده که در عرصه آشفته نظام بین‌الملل زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت باشد، بنابراین توجه به امامین انقلاب به عنوان هدایت کنندگان این جریان امری بسیار مهم به شمار می‌رود.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین گفت: در مقابل ظلم جهانی باید واکنش جهانی صورت گیرد که خوشبختانه در وقایع اخیر شاهد این مؤلفه جهانی با رژیم صهیونیستی و آمریکا نیز بودیم.

تحقق عدالت؛ سرلوحه امور دستگاه قضا

آیت‌الله علی اسلامی، امام جمعه شهرستان تاکستان و نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی باید با معضل بی‌قانونی در برخی امورات برخورد کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دستگاه قضایی عدالت را محقق سازد هرگز نباید شاهد تجمعات و معضلات دست و پاگیر برای مردم باشیم که این مهم نقش بازدارنده دارد.

مکر آمریکا گریبانگیر خودش شد

محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین نیز در این جلسه اظهار کرد: اتفاقاتی که امروز در دانشگاه‌های آمریکا افتاده است بازگشت مکر و حیله این کشور به خودشان بود که این مسأله بسیار عبرت انگیز است.

وی اضافه کرد: دشمنان انقلاب اسلامی در طول سال‌های گذشته کار‌هایی انجام دادند تا ما را گرفتار و وارد چالش کنند، اما امروز خودشان گرفتار مصائب و مشکلات شده‌اند.

استاندار قزوین تصریح کرد: استان قزوین با مسائل و موضوعات عدیده‌ای مواجه است که باید برای حل آن دست به دست یکدیگر بدهیم.

لزوم ایجاد همدلی برای حل مشکلات

حجت‌الاسلام علی مصطفوی‌نیا، رئیس‌کل جدید دادگستری استان قزوین، نیز در این مراسم اظهار کرد: یکی از ماموریت‌هایی که در سند تحول به دستگاه قضایی واگذار شده، پیشگیری از وقوع جرم است، اگر امروز در استان قزوین گرفتار مشکلات ریز و درشت هستیم که ذهن همه را به خود مشغول کرده، بیانگر این است که در پیشگیری از جرم، توجه لازم نشده است.

رئیس‌کل جدید دادگستری استان قزوین بیان کرد: در پیشگیری از جرم نباید فقط از دستگاه قضایی و نیروی انتظامی انتظار داشت بلکه باید از ظرفیت همه دستگاه‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده کرد، اگر بین همه مسئولان همدلی و همراهی باشد قطعاً در آینده نه چندان دور مشکلات حل می‌شود.

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار