گزارش بازار این هفته به ارزیابی نحوه مدیریت بازار استان در ایام نوروز پرداخته و نوسانات قیمت کالا‌ها در این ایام بررسی شده است.
کد خبر: ۱۱۶۰۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۷ 30 March 2024

به گزارش تابناک قزوین، گزارش بازار این هفته به بررسی قیمت کالا‌های اساسی در بازار قزوین در ایام نوروز پرداخته و نوسانات قیمت این کالا‌ها را نسبت به پیش از نوروز مورد ارزیابی قرار داده، لازم به ذکر است قیمت‌های موجود در این گزارش، قیمت کالا‌ها در بازار سنتی قزوین بوده و قطعاً قیمت این کالا‌ها در مغازه‌های سطح شهر بیش از قیمت‌های درج شده در گزارش است.

به گزارش ایسنا، این هفته قیمت هر کیلو مرغ کشتار روز در بازار قزوین ۸۳ هزار تومان بود. همچنین هر کیلو ران مرغ ۸۳ هزار تومان و هر کیلو سینه مرغ ۱۵۰ هزار تومان به مشتریان عرضه شد. نکته مثبت نوروز امسال نسبت به سال گذشته فراوانی مرغ و ماهی در بازار بود. سال گذشته در ایام منتهی به سال نو، با توجه به مقارن شدن سال نو و ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضا، بازار قزوین تا حدودی با کمبود ماهی و مرغ مواجه شد و مردم از این مسئله گلایه داشتند، اما امسال با توجه به افزایش جوجه‌ریزی در استان، مشکلی در این زمینه وجود نداشت و به وفور مرغ در مرغ‌فروشی‌ها موجود بود و قیمت آن نیز نسبت به هفته‌های پیش از آن افزایش پیدا نکرد.

قیمت انواع ماهی نیز در بازار قزوین به این شرح است: سالمون ۲۰۴ هزار تومان، قزل‌آلا ۱۷۵ تا ۱۹۵ هزار تومان، آزاد ۱۱۰ هزار تومان. همچنین هر کیلو گوشت گوساله با قیمت ۵۷۰ تا ۵۹۰ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۶۵۰ هزار تومان به مشتریان عرضه شد. ماه‌هاست قیمت گوشت قرمز در این محدوده است و بالا بودن قیمت این کالای اساسی موجب شده قصابی‌ها خلوت باشد. در حال حاضر هر کیلو سردست منجمد ۳۳۰ هزار تومان، هر کیلو گل سردست منجمد ۳۸۵ هزار تومان و هر کیلو مغز ران منجمد نیز ۴۰۰ هزار تومان است.

قیمت حبوبات همچنان در سیر صعودی قرار دارد

طی هفته‌های اخیر قیمت حبوبات به طور فزاینده‌ای در سیر صعودی قرار گرفت و قیمت اغلب حبوبات به مرز ۱۰۰ هزار تومان رسید یا از مرز ۱۰۰ هزار تومان عبور کرد. پس از گران شدن گوشت قرمز، استفاده از حبوبات به منظور تأمین پروتئین مورد نیاز افزایش یافته بود، باید دید با گران شدن حبوبات، چه جایگزینی برای پروتئین مورد نیاز بدن وجود دارد؟!

قیمت انواع حبوبات در بازار قزوین به این شرح است: لوبیا کشاورزی ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، لوبیا قرمز ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۸۹ تا ۱۱۰ هزار تومان، لوبیا سفید ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان، عدس ۷۵ تا ۹۰ هزار تومان، لوبیا چشم‌بلبلی ۸۰ تا ۸۹ هزار تومان، لپه ۷۰ تا ۸۵ هزار تومان، ماش ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، نخود ۶۰ تا ۷۵ هزار تومان.

افزایش قیمت برنج

برنج نیز یکی دیگر از کالا‌های اساسی است که طی هفته‌های اخیر با افزایش قیمت مواجه شده است. هر چقدر قیمت انواع ارقام برنج ایرانی افزایش پیدا می‌کند، تقاضا برای برنج ایرانی کم و اقبال به برنج‌های بی‌کیفیت خارجی زیاد می‌شود. از جمله معایب برنج‌های خارجی می‌توان به وجود آرسنیک و عدم وجود ارزش غذایی در آن‌ها اشاره کرد.

قیمت انواع برنج در بازار قزوین به این شرح است: دم‌سیاه ۱۱۰ هزار تومان، علی هاشمی ۸۵ تا ۱۱۰ هزار تومان، علی کاظمی ۸۵ تا ۱۰۰ هزار تومان، دودی ۸۵ هزار تومان، شیرودی ۷۰ تا ۷۹ هزار تومان، عنبربو ۵۸ تا ۷۸ هزار تومان، طارم ۷۰ هزار تومان، خوشپخت ۴۲ تا ۷۰ هزار تومان، هندی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان.

کدام میوه‌ها برای نوروز افزایش قیمت بیشتری داشتند؟

در ایام نوروز بیشترین افزایش قیمت در میان میوه‌ها را کیوی داشت. هر کیلو کیوی که پیش از ایام نوروز در بازار قزوین نهایتاً ۶۰ هزار تومان بود، در نوروز به ۱۰۰ هزار تومان رسید و البته در مغازه‌های سطح شهر از مرز ۱۰۰ هزار تومان نیز عبور کرد.

نکته قابل توجه در رابطه با بازار میوه در ایام نوروز این است که همه ساله دولت با تعیین نرخ مصوب برای میوه‌های تنظیم بازار، قصد تنظیم بازار میوه در نوروز را دارد، اما متأسفانه نرخ‌هایی را برای میوه در نظر می‌گیرد که نتیجه عکس می‌دهد و باعث رشد قیمت میوه در بازار می‌شود.

نکته مثبتی که امسال نسبت به سال گذشته وجود داشت این بود که در سال‌های گذشته در غرفه‌های عرضه میوه تنظیم بازار صفوف طولانی تشکیل می‌شد، اما امسال خبری از این صف‌ها نبود و مردم به راحتی می‌توانستند از این غرفه‌ها، میوه خریداری کنند و در بازار نیز همه میوه‌ها به وفور یافت می‌شد و به جز کیوی که با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شد، بقیه میوه‌ها در حد ۵ یا ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند.

قیمت انواع میوه در بازار قزوین به این شرح است: چاقاله ۶۰۰ هزار تومان، توت‌فرنگی ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، گلابی ۱۰۰ هزار تومان، کیوی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، موز ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، لیموشیرین ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان، سیب ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان، به ۴۵ هزار تومان، پرتقال ۱۷ تا ۴۰ هزار تومان، خیار ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان، ملون ۲۰ هزار تومان.

قیمت انواع کالا‌های صیفی در بازار قزوین به این شرح است: قارچ ۱۱۰ هزار تومان، سیب‌زمینی ۸ تا ۲۷ هزار تومان، پیاز ۲۲ تا ۳۵ هزار تومان، سیر تازه ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، گوجه‌فرنگی ۸ تا ۲۵ هزار تومان، فلفل دلمه ۳۵ تا ۶۰ هزار تومان، لیموترش ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان، کدو ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، بادمجان ۱۲ تا ۲۵ هزار تومان، برگ کلم ۸ تا ۱۲ هزار تومان، کاهو ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان، کاهو پیچ ۲۵ هزار تومان، هویج ۹ تا ۱۲ هزار تومان، نارنج ۱۳ تا ۲۵ هزار تومان، چغندر لبویی ۲۰ هزار تومان.

آغاز توزیع کالا‌های اساسی در غرفه منتخب شهر قزوین

مصطفی کریمی، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی استان قزوین هفته گذشته از آغاز توزیع کالا‌های اساسی به نرخ دولتی در شهر قزوین خبر داد و اظهار کرد: این اقدام در راستای اجرای سیاست‌های اتحادیه استان قزوین به منظور خدمت‌رسانی بهتر به مردم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ۵ غرفه توزیع کالا‌های اساسی در مکان‌های میدان مادر، میدان سید حسن نصرالله، مینودر فلکه پارس، بلوار شهید قاسم سلیمانی و راه‌آهن جانمایی شده است.

این مسئول بیان کرد: در این غرفه‌ها خرما، شکر و میوه به نرخ دولتی توزیع خواهد شد، این کالا‌ها به‌صورت مستقیم از تولیدکننده خریداری شده و به قیمت مناسب از طریق این غرفه‌ها در سطح شهر با نرخ تعاونی به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود، در نتیجه از سوءاستفاده فرصت‌طلبان جلوگیری خواهد شد.

وی بیان کرد: هدف از توزیع کالا‌های اساسی توسط اتحادیه استان، کمک به معیشت مردم در شرایط اقتصادی کنونی و فراهم کردن امکان دسترسی همه شهروندان به کالا‌ها با قیمت مناسب است.
منبع/ایسنا

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار