مسئول برنامه و بودجه استان قزوین با اشاره به درنظرگیری همزمان نقاط ضعف و قوت برای سنجش دستگاه‌های اجرایی گفت: ارزیابی‌ها، آموزه‌ها و انتظارات جدیدی را به وجود آورده که نخستین آن ضرورت بازاندیشی و دانش‌افزایی کارکنان در ارائه خدمات به مردم است.
کد خبر: ۱۱۲۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۴ 21 September 2023

به گزارش تابناک قزوین، آیین اختتامیه جشنواره شهید رجایی استان قزوین عصر امروز به کار خود پایان داد و در پایان این جشنواره ۱۵ دستگاه برتر استان قزوین در ارزیابی‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انتخاب شدند.

وکیلی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در این برنامه از ارزیابی ۱۰۵ دستگاه اجرایی استان قزوین در چارچوب جشنواره شهیدرجایی خبر داد و گفت: برای ارزیابی این دستگاه ۱۹۱۰ شاخص اساسی بر اساس مأموریت‌های ذاتی این دستگاه‌ها تعریف کردیم و این شاخص‌ها با ۵۲۸ شاخص استانی مبتنی بر اولویت‌های دولت مردمی آمیخته شده است. در نهایت ۱۵ دستگاه اجرایی برتر استان قزوین بر اساس گروه‌بندی ابلاغی سازمان اداری و استخدامی و با توجه به بالاترین امتیاز و بیشترین رشد نسبت به سال گذشته انتخاب شده‌اند.

وی ادامه داد: در این ارزیابی از ۴۵ سنجه و معیار استفاده کردیم و به منظور ارزیابی‌های یاشده برای شناسایی دستگاه‌های برتر از ۷۰ ارزیاب عملکرد در مجموعه نظارتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قزوین استفاده کرده‌ایم. البته قطعا نقاط ضعفی وجود دارد که آهنگ پیشرفت و رشد استان را کند می‌کند.

مسئول برنامه و بودجه استان قزوین با اشاره به درنظرگیری همزمان نقاط ضعف و قوت برای سنجش دستگاه‌های اجرایی گفت: نتایج ارزیابی در جشنواره امسال آموزه‌ها و انتظارات جدیدی را هم به وجود آورده که نخستین آن ضرورت بازاندیشی و دانش‌افزایی کارکنان در ارائه خدمات به مردم است.

وکیلی با اشاره به ضرورت پیگیری و تمرکز مضاعف مدیران در استیفای حقوق پایه مردم در ارائه خدمت اضافه کرد: تسریع در ساده‌سازی و هوشمندسازی فرآینده‌های خدمات‌رسانی و تقویت همکاری، هم‌افزایی و هم‌نوایی بین بخشی دستگاه‌های اجرایی در تحقق اولویت‌های کلیدی استان قزوین از دیگر آموزه‌ها و انتظارات منتج از این ارزیابی هستند.

وی اصلاح فرآیند خدمات مشترک دستگاه‌های اجرایی را خواستار شد و ادامه داد: ضرورت صحبت رودرو و بی‌واسطه با مردم از دیگر آموزه‌های ناشی از ارزیابی یادشده، لزوم توجه و تمرکز بر پیشبرد جهاد تبیین، توسعه سطح سواد رسانه‌ای، ضرورت شناسایی و رفع رودربایستی‌ها و مصلحت‌اندیشی‌های اداری از دیگر انتظارات ما هستند.

وکیلی یادآور شد: توجه به نظام عادلانه پرداخت به کارکنان و کارمندان، تمرکز برماموریت‌های اصلی و ذاتی، نگاه فرابخشی و یک‌پارچگی زنجیره فرآینده در خدمت‌رسانی به مردم و در نهایت ضرورت حکمرانی داده‌ها و هوشمندسازی در تصمیم‌گیری دستگاه‌های اجرایی در سطوح پایه، میانی و ارشد به عنوان قاعده حکمرانی متعالی مطرح هستند.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین در این مراسم با بیان اینکه مدیران دولتی گمان نکنند قیمتشان همین حقوقی است که می‌گیرند و خانه‌ای که در آن نشستند است، اظهار داشت: اگر همه دنیا را به آدم بدهند، این در مقابل انسانیت و کرامت انسان و همچنین اجر و پاداشی که می‌توانیم برای خودمان تدارک ببینیم، نمی‌ارزد. اساساً مدیران جامعه اسلامی نباید با مزد ببندند، بلکه باید با خدا ببندند و خدا هم می‌داند به رزق و روزی هم احتیاج داریم. چرا که انسان باید به این معرفت برسد که هر رزق و روزی از سوی خدا می‌آید، نه بندگان خدا.

عابدینی با ذکر اینکه در حکومت اسلامی باید پاسدار خون همه مظلومان تاریخ باشیم، گفت: همه مردمی که شکنجه شدند و آسیب دیدند و یا فقر و فلاکت کشیدند و با حکومت‌های ظلم مذاکره کردند و شهادت کردند، در نهایت محصولی به نام نظام مقدس جمهوری‌اسلامی شده و می‌خواهیم این حکومت اسلامی حکمرانی دینی را به عنوان نمونه به دنیا نشان دهد.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه امروز دانشجویان مسلمان منتظرند الگوی حکومت دینی را به آن‌ها ارائه بدهیم، ادامه داد: بعضی از موقع‌ها فکر می‌کنم خیلی‌ها ممکن است از من شایسته‌تر باشند، چرا من باید جای آن‌ها را گرفته باشم و فردا اگر این‌طور باشد، چه می‌توانم بگویم. هر کدام از من و شما در مسئولیتی هستیم و خیلی‌های دیگر هم بودند. آیا ما که آمدیم، از همه بهتر می‌توانیم خدمت کنیم و اگر این سؤال را از ما بپرسند، چه می‌توانیم بگوییم؟

امام‌جمعه قزوین با اشاره به اهمیت گزینش مدیران در جامعه اسلامی تصریح کرد: آن مسئولینی که دروازه‌های گزینش را بی‌محابا باز می‌گذارند، موجب می‌شوند هر کسی بدون ملاک و معیار در هر پستی به ناحق بشیند و این‌ها باید جوابگو باشند. در طول چنددهه‌ای که از انقلاب گذشته، خیلی‌ها را دیدیم که تصورشان این است که این‌ها موجود ویژه و ماورایی هستند و خدا لطف کرده آن‌ها را از عوالم بالا در بین مردم انداخته و این آدم باید مسئول، مدیرکل و ویژه‌خوار باشد و دیگران هم باید دست به سینه او باشند و به او تعظیم کنند. این مدیر متکبر است و به روز قیامت اعتقادی ندارد.

عابدینی ادامه داد: این مدیران بیشتر وقتشان را به تفریح، سفر و گردش می‌گذارنند و به جمع‌آوری اموال و ثروت نامشروع سپری می‌کنند. چنین مدیری فکر می‌کند خداوند این را خلق کرده که زالوصفت به بیت‌المال چسبیده باشد.

در پایان این مراسم مدیران ۱۵ دستگاه دولتی شاخص استان قزوین معرفی شدند و همچنین از محمد پیری شهرداری محمدیه به عنوان شهردار برتر استان قزوین در یک‌سال اخیر تقدیر شد.

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار