امام جمعه قزوین گفت: حضور میلیونی از کشورهای مختلف در حماسه عظیم اربعین، نشان دهنده عشق و ارادت روزافزون مردم به اهل بیت (ع) است و این حرکت بزرگ سانسور شدنی نیست.
کد خبر: ۱۱۲۵۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱ 08 September 2023

به گزارش تابناک قزوین و به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: امیرالمؤمنین (ع) فرمودند خدای تبارک و تعالی که نامش با جلالت و عظمت است، متکفّل یاری کردن کسانی است که دین او را یاری می‌کنند، یعنی هر که دین خدا را یاری کند خداوند یاور او خواهد بود.

وی ادامه داد: حضرت در ادامه فرمودند هر کس به عزت دین، اسلام و مسلمانان اهمیت بدهد و آن‌ها را اعتلا ببخشد، خدا او را عزیز می‌کند، چقدر بزرگان ما را می‌بینیم که با عظمت و عزیز هستند، رمز و راز آن همین است که این‌ها جان، سلامتی، استراحت و منافع خود را کنار گذاشتند و برای خدمت به پای دین خدا آمدند، خدا هم به گونه‌ای است که اگر کار کوچکی برای او عرضه کنیم، پاداش ۱۰ برابر به ما عرضه می‌کند، این رمز موفقیت بزرگان ماست.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: این مضمون را خداوند در آیه ۱۶۰ سوره مبارکه انعام فرموده که «مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا»، یعنی (هر کس کار نیکى بیاورد ده برابر آن پاداش خواهد داشت).

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: همچنین خداوند در آیه ۷ سوره مبارکه محمد فرمود «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ»، یعنی (اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید اگر خدا را یارى کنید یاریتان مى‌کند و گام‌هایتان را استوار مى‌دارد)، خداوند در این آیه می‌فرماید اگر خدا را یاری کند خدا یاری تان می‌کند و قدم‌های شما را ثابت نگه می‌دارد، یعنی به شما امید می‌دهد، آینده روشن را به شما می‌نمایاند، گاهی اصلا خبر نداریم چه اتفاقی قرار است بیفتد، اما با همه وجودمان با امید پیش می‌رویم، این همان لطف و عنایت خداست.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب ما نیز با امید پیروز شد، وگرنه دست‌های ما خالی بود، امروز ساگرد ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ است، مردم در روز ۱۶ شهریور ۱۳۵۷ در تهران شعار می‌دادند، آخرین شعارهایشان این بود که می‌گفتند وعده ما فردا میدان ژاله است، فردا نیز همه آن‌هایی که در متن نهضت، انقلاب و تظاهرات حضور داشتند به سمت میدان ژاله سرازیر شدند و رژیم منحوس شاهنشاهی هم بیرحمانه مردم را به رگبار بست.

آیت الله عابدینی تاکید کرد: در آن روز ده‌ها نفر به شهادت رسیدند، بیش از صد نفر مجروح شدند و ۱۷ شهریور رقم خورد، بسیاری از شهدای ۱۷ شهریور خانم‌ها بودند که با پوشش دینی به میدان آمده بودند.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: ما علو درجات را برای آن شهیدان مظلوم از خدای متعال ملتمسانه درخواست می‌کنیم و از خدا می‌خواهیم که از پیمودن راه آن‌ها و به اهتزاز نگه داشتن پرچمی که آن‌ها به پای آن پرچم خون و جان دادند، کوتاهی نکنیم.

وی یادآور شد: روز جهانی مبارزه با بیسوادی را داریم، ما پیغمبری داشتیم که رسالتش را با کلمات دانش آموزی شروع کرد، یعنی اولین آیاتی که بر آن حضرت نازل شد «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» بود، بنابراین صحبت حضرت با ادبیات دانشگاه و مدرسه آغاز شد و در جامعه رسول خدا (ص) نباید بیسوادی دیده شود.

وی عنوان کرد: جا دارد همه ما دائم در حال معرفت افزایی باشیم، اینکه در روایات آمده هر کدام از ما چهل حدیث را یاد بگیریم، این به معنای سواد است، یک نفر این احادیث را می‌خواند و حفظ می‌کند، یک نفر هم آن‌ها را می‌شنود و حفظ می‌کند، اما به هر حال هر دو صاحب سواد می‌شوند و این ارزشمند است.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: پیشاپیش رحلت پیامبر اعظم (ص) را تسلیت عرض می‌کنیم و خودمان را آماده می‌کنیم در مجالس و محافل بزرگداشت رحلت نبی مکرم اسلام نقش آفرین باشیم.

وی تاکید کرد: روز وقف هم در پیش است، پیامبر (ص) فرمودند هر آدمی که از دنیا می‌رود اعمالش قطع می‌شود، هر کاری که می‌کرده دیگر تمام می‌شود، اما سه چیز است که قطع نمی‌شود، یعنی به ما می‌گوید حواستان باشد این سه چیز را در زندگی تان داشته باشید که بعد از مرگ خیلی به کارتان می‌آید.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: حضرت در ادامه فرمودند یکی از آن سه چیز این است که علمی داشته باشید که مردم از آن علم استفاده کنند، خداوند مرحوم محمدکاظم آشتیانی و شهیدان تهرانی مقدم و شهریاری را رحمت کند، این‌ها علم داشتند، بسیاری از علما، فقها، اندیشمندان و ریاضیدانان در علوم و فنون مختلف چیز‌هایی از خودشان به یادگار گذاشتند که ملت‌ها از آن علوم در پزشکی، امنیت و عرضه‌های مختلف استفاده می‌کنند، این علمی است که پس از مرگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امام جمعه قزوین یادآور شد: دوم کسی که یک صدقه دائم الاستفاده را داده است، مثل این مسجدی که ما در آن نماز می‌خوانیم، خیلی از مساجد و مدارس ما علی الخصوص مدارس علمیه وقف است، یعنی دیگران آمده اند این‌ها را وقف کرده اند و دائم برکات دارد، علامه طباطبایی، امام (ره)، فقها، مراجع تقلید، علما، وعاظ و منبری‌ها دائم از این مدارس تربیت می‌شوند و برکاتشان به مردم می‌رسد، این از برکات وقف است، آن کسی که مدرسه فیضیه را وقف کرده دائم حالش خوب است و شرایط پسندیده‌ای در قیامت دارد.

وی اظهار کرد: سوم کسی که فرزند صالحی تربیت کرده که این فرزند صالح همیشه برای پدر و مادر دعا می‌کند، بنابراین این سه چیز همیشه در پرونده عمل آن کسی که از دنیا رفته جریان دارد و پرونده او بسته نمی‌شود.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین افزود: شهادت امام حسن مجتبی (ع) را هم پیشاپیش تسلیت عرض می‌کنیم، شخصی خدمت امام حسن مجتبی (ع) آمد و عرض کرد یابن رسول الله (ص) من شیعه شما هستم، امام (ع) فرمود‌ای بنده خدا، اگر هر چه ما امر کردیم تو اطاعت کردی، هر چه نهی کردیم تو از آن کناره گرفتی، یعنی به امر و نهی ما اهمیت دادی، راست می‌گویی و شیعه ما هستی، اما اگر این طور نبودی، ما امر کردیم و تو اهمیت ندادی، نهی کردیم و تو به بدی عمل کردی، در این صورت در ادعای خود به گناهت اضافه نکن، ادعا نکن شیعه هستی و این مرتبه شریفه و مقام والا را به خودت نسبت نده.

آیت الله عابدینی عنوان کرد: امام (ع) در ادامه فرمود اگر پای کار ما و مرد میدان نیستی، اگر عفاف و حجاب را رعایت نمی‌کنی، اهل امر به معروف و نهی از منکر نیستی، حلال و حرام برایت اهمیت ندارد، از ربا پرهیز نمی‌کنی، غیبت می‌کنی و دروغ می‌گویی، ادعا نکن شیعه اهل بیت (ع) هستی.

خطیب نماز جمعه قزوین خاطرنشان کرد: این حدیثی تکان دهنده است، همه ما دوست داریم شیعه اهل بیت (ع) باشیم، اما حضرت فرمود آن موقعی شیعه ما هستید که هر چه ما گفتیم نکنید را انجام ندهید و هر چه ما دستور دادیم را انجام بدهید.

نماینده، ولی فقیه در استان قزوین تاکید کرد: سالگرد شهادت دومین شهید محراب، آیت الله مدنی را گرامی می‌داریم، همچنین شهادت روحانی مبارز، شیخ محمد خیابانی، این مرد آزادگی را احترام می‌گذاریم، ارتحال مرحوم آیت الله طالقانی، اولین امام جمعه تهران، مبارز و زندان کشیده را گرامی می‌داریم، امیدواریم خدای متعال روحشان را با ارواح اجداد طاهرینشان محشور بفرماید.

وی تصریح کرد: همچنین درگذشت نویسنده انقلابی، جلال آل احمد را گرامی می‌داریم، ایشان مبارز با استعمار آمریکا و انگلیس و نفوذ اجانب در عرصه قلم بود و همان کسی بود که کتاب فاخر غرب زدگی را نوشت، امیدواریم خداوند ارواح شهدا، بزرگان و همه اثرگذاران را با انبیاء و اولیاء محشور بفرماید.

از مهمان‌نوازی مردم عراق و موکب‌داران در ایام اربعین قدردانی می‌کنیم

امام جمعه قزوین با با بیان اینکه از مهمان‌نوازی مردم مهربان عراق و موکب‌داران عزیز در ایام اربعین قدردانی می‌کنیم، گفت: از خدا می‌خواهیم به موکب دارن و به ملت مؤمن و مهربان عراقی که با آغوش باز میزبان مردم کشور‌های مختلف در حماسه اربعینی بودند اجر و پاداش عنایت کند.

آیت الله عابدینی افزود: از کشور ما بیش از ۴ میلیون نفر از مرز‌ها خارج شدند و جمعیت خیلی بیشتر از ۲۰ میلیون نفر از کشور‌های مختلف با محوریت حرم امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و یاران باوفایشان در این حماسه عظیم حضور پیدا کردند که نشان دهنده عشق و ارادت روزافزون مردم به اهل بیت (ع) است و این حرکت بزرگ سانسور شدنی نیست و از خداوند می‌خواهیم هر سال بر این عظمت بیفزاید.

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار