با اعلام مخالفت صریح اعضای شورای ششم شهر قزوین ۴ تیم والیبال و بسکتبال در ۲ گروه زنان و مردان از رقابت‌های لیگ برتر حذف خواهند شد.
کد خبر: ۹۹۱۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸ 06 September 2021

یکی از حاشیه‌سازترین اقدامات شورای پنجم شهر قزوین تشکیل تیم‌های مختلف بسکتبال و والیبال برای حضور در رقابت‌های لیگ برتر زنان و مردان بود؛ به طوری که طی 2 فصل اخیر با هزینه شهرداری قزوین 2 تیم زنان و مردان در رشته بسکتبال و 2 تیم زنان و مردان هم در رشته والیبال راهی مسابقات لیگ برتر این رشته‌ها شدند که با توجه به بضاعت مالی و فقدان تیم‌های پایه این تیم‌ها همواره بین میانه و پایین جدول حرکت آسانسوری داشتند و به سختی توانستند خود را در لیگ برتر حفظ کنند. با این حال و با اعلام مخالفت صریح اعضای شورای ششم شهر قزوین 4 تیم والیبال و بسکتبال در 2 گروه زنان و مردان از رقابت‌های لیگ برتر حذف خواهند شد.

هزینه تیم‌داری در لیگ برتر صرف توسعه ورزش همگانی می‌شود

قاسم اللهیاری، سخنگوی شورای شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تأیید خبر حذف تیم‌های شهرداری و شورای شهر قزوین از لیگ برتر اظهار داشت: از نظر قانونی شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی حق تیم‌داری در لیگ‌های مختلف ورزشی را ندارد و به همین خاطر وظیفه شهرداری هم تیم‌داری در سطح حرفه‌ای نیست.

وی اضافه کرد: در ضمن تیم‌داری در لیگ برتر در رشته‌هایی مانند بسکتبال و والیبال هزینه زیادی را به مدیریت شهری قزوین تحمیل می‌کند و به همین خاطر اعضای شورای شهر ششم قزوین تمایلی ندارند که در لیگ‌های برتر زنان و مردان تیم‌داری کنند و رویکرد آنها توسعه ورزش همگانی است.

اللهیاری با بیان اینکه حضور تیم‌های مختلف لیگ برتر در فصل اخیر 10 میلیارد تومان هزینه بر روی دست شهرداری گذاشت، ادامه داد: بنا داریم که با قطع حمایت مالی از تیم‌های لیگ برتر این بودجه 10 میلیارد تومانی برای احداث سالن‌های ورزشی در نواحی منفصل شهری قزوین و توسعه مدارس فوتبال و همچنین ورزش مدارس هزینه کنیم.

تیم‌های لیگ برتری به دسته اول می‌روند

مدیرعامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین هم با بیان اینکه وزارت کشور تیم‌داری شهرداری‌ها را ممنوع کرده است، گفت: بنابراین در دوره قبلی شورای شهر هم که برای ایجاد باشگاه شورا و شهرداری قزوین مصوبه از شورای پنجم گرفتیم، وزارت کشور این مصوبه را دارای مغایرت قانونی دانست و امروز هم باشگاه‌هایی مانند شهرداری ارومیه و تبریز با مجوز سالیان قبل خود تیم‌داری می‌کنند.

محمد درافشان اضافه کرد: در هر حال نظر اعضای شورای ششم این است که با توجه به هزینه‌های بالای تیم‌داری در لیگ برتر باشگاه‌های ما به هیئت‌های بسکتبال و والیبال واگذار شوند و به جای لیگ برتر به دسته یکم بروند که هزینه باشگاه‌داری آنها یک پنجم تا یک ششم لیگ‌ برتر است. نابراین این باشگاه‌ها حذف نمی‌شوند و از لیگ برتر به لیگ دسته یکم انتقال می‌یابند.

وی ادامه داد: البته این موضوع حذف تیم‌های شهرداری قزوین از لیگ برتر هنوز به صورت علنی در صحن شورای شهر مطرح نشده؛ اما تصمیمات گرفته‌شده نشان می‌دهد که شهرداری قزوین در فصل جدید هزینه تیم‌داری در لیگ دسته یکم را تقبل می‌کند؛ اما به فکر تیم‌داری در لیگ برتر نخواهد بود. چون امکانات، زیرساخت‌ها و ظرفیت این کار وجود ندارد و هزینه‌های باشگاه‌داری در لیگ برتر هم بسیار سنگین است.

احتمال باقی ماندن تیم‌های بسکتبال و والیبال زنان قزوین در لیگ‌ برتر

درافشان از احتمال ماندن تیم بسکتبال زنان قزوین در لیگ برتر خبر داد و گفت: «افسانه حسن‌نایبی» سرمربی این تیم به ما گفته که از طریق ارتباطات ورزشی خود یک اسپانسر و حامی مالی جذب می‌کند و با توجه به هزینه‌های اندک تیم‌داری در حوزه بانوان به احتمال زیاد تیم بسکتبال بانوان شورا و شهرداری با یک اسم دیگر در لیگ برتر بسکتبال بانوان باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: در ضمن چون هزینه تیم‌داری تیم‌های بسکتبال و والیبال زنان در لیگ برتر به اندازه هزینه تیم‌داری تیم‌های مردان در لیگ یک است، با شورای شهر رایزنی کرده‌ایم که اگر امکان داشته باشد، تیم‌های زنان ما در 2 لیگ برتر بسکتبال و والیبال باقی بمانند.

مسئولان جلوی قطع شدن روند 8 سال حضور والیبال در لیگ برتر را بگیرند

دبیر هیئت والیبال استان قزوین هم با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری و شهرداری قزوین برای واگذاری تیم‌های خود گفت: همین تغییر رویکرد سبب شد که تیم والیبال شورا و شهرداری قزوین از لیگ برتر حذف شود. ضمن اینکه سیاست جدید مدیریت شهری قزوین حمایت از تیم‌های قزوین حاضر در لیگ‌های دسته اول تا سوم است.

اسدالله شاهمرادزاده با اشاره به حضور 4 تیم والیبال زنان و مردان از استان قزوین در لیگ‌‌های دسته یک افزود: مدیران ارشد استان قزوین باید از هیئت والیبال حمایت مالی کنند تا چرخه حضور 8 ساله والیبال استان در لیگ‌های برتر از دست نرود؛ چرا که در این صورت همه آنچه در طول 8 سال اخیر بافته‌ایم، دوباره پنبه خواهد شد.

به گزارش تسنیم، حذف تیم‌های بسکتبال و والیبال قزوین از لیگ برتر می‌تواند به مثابه دود شدن همه پول‌هایی باشد که از جیب بیت‌المال برای اعتلای ورزش قزوین در این 2 رشته هزینه شده است؛ اما با توجه به وظیفه اصلی شهرداری در توسعه زیرساخت‌های ورزشی صنایع متمول بخش خصوصی در استان قزوین باید وارد عمل شده و جلوی نابودی این 4 تیم لیگ برتری را بگیرند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار