مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طرح توسعه باغ و کشت گیاهان دارویی طی یک سال گذشته در سطح ۲۵۳ هکتار از اراضی شیب‌دار استان قزوین اجرایی شد.
کد خبر: ۹۲۷۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳ 28 December 2020

علی اکبری اظهار کرد: در راستای اجرای این طرح بیش از ۱۷۰ هکتار از این اراضی به کشت گیاهان دارویی اختصاص پیدا کرده است.

به گفته مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان، از میزان سطح کشت گیاهان دارویی، ۱۴۵ هکتار به کشت زیره سبز دیم، ۲۳ هکتار کشت گل محمدی و ۲ هکتار کشت گل گاو زبان رفته است.

اکبری افزود: همچنین طرح احداث و توسعه باغات در سطح ۸۳ هکتار اراضی شیب‌دار اجرا شد که این طرح شامل ۲۱ هکتار باغ دیم بادام ،۴۲ هکتار باغ فندق و ۲۰ هکتار باغ انگور بوده است.

وی ادامه داد: استان قزوین بستر مناسبی را برای توسعه کشت گیاهان دارویی و احداث باغ در اراضی شیب‌دار دارد و از این رو احداث باغات بادام، انگور، فندق، گل‌محمدی، گل گاو زبان، سماق، زرشک و زیره (آبی و دیم) در مناطق مستعد در دستور کار اجرایی قرار گرفته است.

این مسئول ایجاد اشتغال، درآمدزایی برای بهره برداران، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره روان آب‌ها و سیلاب، کمک به پایداری محیط زیست، جلوگیری از تولید ریزگردها، تغییر آب و هوایی منطقه‌ای براساس استعداد هر منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستاییان را از مهمترین مزایای اجرای طرح احداث باغ در اراضی شیب دار عنوان کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار