پس از اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها و تعطیلی دوهفته‌ای، میزان بستری‌های کرونا در استان قزوین نسبت به ابتدای آبان ماه ۲۰ درصد کاهش یافت.
کد خبر: ۹۲۰۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲ 01 December 2020

پیمان نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در قرارگاه پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: در روز دوم آبان ماه ۵۶۸ بیمار در مراکز درمانی استان براثر کرونا بستری بودند که با اجرای دو هفته تعطیلی، تعداد آنها ۲۰ درصد کاهش یافت ولی هنوز تعداد فوتی‌های استان کاهش نیافته است و نتیجه بار فوتی‌های استان هفته‌های دیگر مشخص خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: این دو هفته تعطیلی برای استان، دوهفته طلایی است و احتمال دارد با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، امکان تمدید آن وجود نداشته باشد بنابراین باید به نحو احسن برای اجرای آن تلاش کنیم.

نامدار ضمن تشکر از همکاری مردم در اجرای این طرح، ادامه داد: ما همواره تاکید کرده بودیم اگر بخواهیم به نتیجه برسیم باید برای کنترل اجتماعات خانوادگی و برگزاری مراسم ترحیم و ازدواج ورود جدی داشته باشیم.

این مسئول بیان کرد: در اجرای این طرح، مشکل ما با ۸۵ درصد جامعه که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، نیست بلکه هدف ما آن ۱۰ درصد جامعه هستند که باعث رشد بیماری در استان می‌شوند و باید برای کنترل آنها اقدام جدی صورت گیرد.

او ابراز کرد: خوشبختانه نیروی انتظامی و دادگستری در این زمینه و جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم و ازدواج همکاری خوبی داشتند که منجر به کاهش چشمگیر تعداد بستری‌های استان شد و جرایم تعیین شده نیز برای بیماران کرونایی اختصاص یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به تخصیص یک میلیارد تومان کمک مالی از سوی شهرداری به دانشگاه علوم پزشکی قزوین، گفت: قرار است این اعتبار در باب طرح شهید قاسم سلیمانی و تامین تجهیزات بیمارستانی هزینه شود که رقم خیلی بزرگی نیست و درخواست داریم عدد آن تغییر یابد.

او با اشاره به موضوع تحویل نقاهتگاه برای بیماران کرونایی، افزود: از قرارگاه مقابله با کرونا در استان درخواست داریم هرچه سریعتر  این نقاهتگاه‌ها در اختیار هلال احمر در شهرستان‌ها قرار گیرد تا با این طرح بتوانیم تعداد بیماری‌ها و مر گ و میر ناشی از بیماری را کاهش دهیم.

نامدار با اشاره به موضوع پیری جمعیت استان، گفت: میانگین بیماران بستری کرونا در استان ۶۱ سال است درحالیکه بیماران استان‌های دیگر ۴۰ تا ۵۱ سال سن دارند و همین موضوع موجب افزایش میزان مرگ و میر کرونا در استان شده است.

این مسئول یادآور شد: متاسفانه استان ما در  بیماری‌های غیر واگیر هم جزو استان‌های اول کشور است و درصد بالایی از شهروندان استان دچار چاقی، مصرف سیگار و دیابت هستند که همین موضوع باعث افزایش مرگ و میر در استان شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار کرد: همیشه بیماری‌های زمینه‌ای، عامل اصلی فوتی هستند و باید در استان تغییر نگرشی در نوع تغذیه، عادات اجتماعی و تحرک عمومی اتفاق بیفتد.

نامدار با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد استانی کرونا شهرداری‌های مختلف، موظف به تهیه کیت تشخیص کویید ۱۹ شده بودند، افزود: شهرداری‌های مختلف باید نسبت به خرید کیت اقدام کنند که در همان حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ما بتوانیم با تست‌های بیشتر بیماریابی بیشتری داشته باشیم و بیماری کرونا را زودتر در استان ریشه کن کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار