مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس خبر داد:
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس از اجرای مقدمات آماده سازی کتابخانه های عمومی جهت بازگشایی از ۲۹ اردیبهشت ماه خبر داد.
کد خبر: ۸۵۰۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵ 16 May 2020

 

 

اجرای مقدمات آماده سازی کتابخانه های عمومی جهت بازگشایی

 

به گزارش خبرگزاری تابناک قزوین ، روح الله منوچهری ظهر شنبه در جمع خبرنگاران از بازگشایی کتابخانه‌های عمومی کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری خبر داد و گفت: کتابخانه های عمومی با موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا به صورت پلکانی و مرحله به مرحله بازگشایی می‌شوند.

وی، عنوان کرد: بر اساس بخشنامه‌ای که در جلسه روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت دبیرکل و مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور مصوب شد، کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیل اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز به کار می‌کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی یادآوری کرد: برای بازگشایی کتابخانه ها در مرحله نخست، اقلام بهداشتی شامل شیلد محافظ صورت، ماسک صورت، دستکش یک بار مصرف و مایع ضدعفونی کننده دست، به تعداد کتابداران و کارکنان کتابخانه ها تهیه خواهد شد؛ همچنین تمهیدات لازم را برای جداسازی فضاهای کاری کتابداران با مراجعه کننده ها و اعضا با استفاده از حائل های پلاستیکی و شفاف پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این مرحله از ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، گفت: کتابخانه‌ها در یک نوبت کاری از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر بدون حضور اعضا و با هدف انجام امور کتابخانه ای و ارائه خدمات بازگشایی می‌شوند و کتابداران به صورت یک روز در میان در کتابخانه حضور خواهند یافت. این در حالی است که بانوان کتابدار که در ماه آخر بارداری هستند، کتابداران دارای معلولیت خاص، نابینا، کم بینا و معلول جسمی و حرکتی از حضور در کتابخانه معاف هستند.

منوچهری اضافه کرد: با توجه به دستورالعمل الزامات کلی در امور اداری و خدمات عمومی وزارت بهداشت افراد دارای سابقه بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و بیماران با نقص ایمنی، شیمی درمانی و پیوند اعضا با ارائه مستندات معتبر پزشکی از حضور در محل کار در فاز نخست معاف خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با تأکید بر اینکه فاز نخست بازگشایی کتابخانه‌ها بدون حضور اعضا و مراجعان و به منظور بهره گیری مناسب از زمان خواهد بود، تصریح کرد: در این مرحله کتابداران اقدام به اصلاح ثبت و ساماندهی و ورود اطلاعات منابع در سامانه مدیریت کتابخانه ها، تکمیل پروفایل کتابخانه در سامانه مدیریت کتابخانه ها، شاداب سازی و سامان دهی فضای داخلی کتابخانه، تعویض بارکدها و برچسب‌های مخدوش، منظم کردن رده‌های کتب موجود در قفسه‌ها، اصلاح داده‌ها از جمله رده‌های نادرست، فاقد بخش و… و همچنین آماده سازی فضا و محیط کتابخانه برای حضور و خدمات رسانی به اعضا مطابق با دستورالعمل ارسالی خواهند کرد.

منوچهری ادامه داد: معرفی کتابخانه و خدمات آن و ایجاد صفحات کتابخانه در فضای مجازی، اجرای طرح رف خوانی در کتابخانه های عمومی مطابق با زمان بندی ابلاغی، معرفی کتاب‌های جشنواره رضوی در فضای مجازی و… به منظور ترویج و تشویق کاربران و اعضا به شرکت در جشنواره کتاب خوانی رضوی و ادامه فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی در فضای مجازی با بهره گیری از تجهیزات، فضا و منابع کتابخانه ای از جمله اقدامات پیش بینی شده برای حضور کتابداران در فاز نخست بازگشایی کتابخانه‌ها خواهد بود.

منبع : مهر

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار