معاون وزیر امور خارجه:
معاون وزیر امور خارجه ساز و کار مالی و بانکی بین ایران و هند را تشریح کرد و گفت: هند همواره به ایران بعنوان یک منبع مطمئن انرژی نگاه کرده است.
کد خبر: ۷۰۱۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳ 10 January 2019

 

 

 

به گزارش تابناک قزوین، غلامرضا انصاری در پایان سفر وزیر امور خارجه به هند و در جمع خبرنگاران درباره استفاده از روپیه در مبادلات اقتصادی گفت: در تمام دنیا پول نفت به دلار محاسبه می شود، پول نفت ما هم به دلار حساب می شود ولی در هند بلافاصله به روپیه تبدیل شده و در حساب بانک های ایرانی در UCO بانک می نشیند.
انصاری ادامه داد: این بانک ها می توانند پول ها را در حساب های ثابت بگذارند و بهره بگیرند یا در حساب های خود به صورت جاری استفاده کنند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار کرد: در قوانین و مقررات هند اگر منابع مالی را در بانک بگذارید، به آن مالیات تعلق می گیرد اما به منابع مالی ایران مالیات تعلق نمی گیرد، و هندی ها ایران را از پرداخت مالیات استثنا کرده اند.
وی درباره نحوه تعاملات بانکی با هند و اینکه بدون نیاز به (spv) اس پی وی چگونه با هند روابط بانکی خواهیم داشت، گفت: (spv) اس پی وی ساز و کاری بود بتواند پول های ایران را دریافت کند یا در ازای نفت ایران پول به حساب واریز کند بنابراین Spv از دید ما یک مکانیزم دریافت منابع مالی بود.
انصاری ادامه داد اگر spv در اروپا تشکیل شود ما می توانیم بخشی از منابع روپیه ای خود را به یورو و به حسابی که spv مشخص می کند واریز کنیم.
وی اضافه کرد: اگر ما حساب یورویی در اروپا داشته باشیم و این حساب فعال باشد می توانیم همین الان 50 درصد از منابع روپیه ای خود را به یورو به حساب خود واریز کنیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اضافه کرد : هند در تحریم های قبلی هم از ظرفیت های خیلی خوبی به شمار می رفت که به صورت فعال با ایران کار کرد و حتی در دوران تحریم خطوط اعتباری برای خریدهای ایران و برخی از پروژه های بزرگ اختصاص داد.بنابراین ما با کشوری رو به رو هستیم که تجربه خوبی در دوران تحریم های قبلی داشتیم.
این دیپلمات کشورمان افزود: باید توجه داشته باشیم که اقتصاد ایران و هند مکمل هم هستند. ایران تولید کننده بزرگ انرژی است و هند همواره مصرف کننده بزرگ انرژی بوده است.
معاون وزیر امور خارجه گفت: هند همواره به ایران به عنوان یک منبع قابل اعتماد انرژی نگاه کرده است و انرژی ظرفیتی است که در دوران طولانی ایران و هند را در کنار هم قرار داده است.
وی یادآور شد: برخی پالایشگاه های هند براساس نفت ایران تنظیم شده بودند در این دوران هم ایران و هند می توانند تکمیل کننده نیاز های یکدیگر چه در حوزه بالادستی و چه پایین دستی باشند.
انصاری ابراز امیدواری کرد: در این دوره هم هندی ها تلاش کنند در حوزه بالادستی هم وارد همکاری با ایران شوند.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: انرژی یکی از زمینه های همکاری ایران و هند است چه فروش نفت و چه محصولات پایین دستی نفت. امروز هند از بزرگترین مصرف کنندگان کود شیمیایی است و ایران نیز جزو بزرگترین تولید کنندگان کود شیمیایی به ویژه اوره است. 
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در ادامه اظهار داشت: ارتباطات دومین ظرفیت برای همکاری ایران و هند است ایران مسیر بسیار خوبی برای محصولات هندی به افغانستان، آسیای میانه و روسیه است و حتی این کالاها از طریق روسیه می تواند به شمال اروپا وارد شود که از مشتریان بزرگ هند هستند.
وی تاکید کرد: مسیر ایران مسیر بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای هند است.ما اگر تجارت خود را با هند توسعه دهیم ظرفیت کریدور شمال - جنوب یکباره چند برابر می شود. 
معاون اقتصادی وزیرامورخارجه معادن را دیگرحوزه همکاری دو کشور عنوان کرد و افزود: ما صادر کننده مواد اولیه معدنی و همچنین مصرف کننده محصولات صنعتی حاصل از معدن هستیم.
انصاری ادامه داد: نکته مهمتر اینکه هند یک بازار یک میلیارد و 300 میلیون نفری است و می تواند دریافت کننده تولیدات ایران مثل خشکبار و محصولات درختی باشد.
وی خرما،خشکبار و زعفران و سایر محصولات ایران را از جمله کالاهایی عنوان کرد که در هند مورد اقبال است .
انصاری ادامه داد: در حوزه تجارت ظرفیت گسترده و تکمیل کننده ای میان دو کشور وجود دارد که در دوران تحریم جدید با توجه به فروش نفت و منابع پولی که آنجا تولید می شود ظرفیت بسیار خوبی در ارتباط با هند خواهیم داشت.
وی در عین حال گفت: باید توجه کنیم محصولاتی که از هند خریداری می کنیم، محصولات متنوع به خصوص در حوزه محصولات کشاورزی باشد. 
معاون وزیر خارجه گفت: چند هفته پیش موافقت نامه ای بین بانک مرکزی ایران و وزارت دارایی هند تهیه شد که دستور کاری برای نحوه استفاده از منابع مالی ایران در هند ارایه می کند.
به گفته معاون وزیر امور خارجه این تفاهم بسیار جامع است و اجازه می دهد ایران از منابع خود در هند به شکل بسیار متنوع در حوزه سرمایه گذاری، اوراق بهادار و بورس سرمایه گذاری کند.
انصاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو برنامه بسیار جدی و خوب میان دو طرف وجود دارد؛ نخست دنبال کردن برنامه تنظیم شده میان دو بانک مرکزی، دوم این که ایران شعبه ای از بانک پاسارگاد در هند تاسیس خواهد کرد.
وی یاد آور شد مقدمات این کار فراهم شده است و فکر می کنیم بانک پاسارگاد نزدیک به عید بتواند با تاسیس شعبه وارد کار ایران و هند شود.
انصاری تصریح کرد: هندی ها مجددا UCO بانک را که تجربه خوبی از همکاری با آن داریم مشخص کرده اند و اگر بشود بانک های دیگری به این مجموعه اضافه می شود تا پاسخگوی حجم تجارت دو کشور باشد.
وی ادامه داد: مقررشد 50 درصد از پول ایران از محصولات هند یا از محصولاتی که در هند وجود دارد خریداری شود و برای 50 درصد دیگر هم اعلام آمادگی کرده اند هر زمانی سیستم بانکی ایران تعریف کند بتواند آن منابع را از طریق آن سیستم به خارج از هند منتقل کند.
این دیپلمات ارشد درباره اینکه آیا این کالاها فقط شامل دارو می شود، گفت: کالا به صورت عام است و محدودیتی ندارد و در تفاهم نامه ذکر نشده که به کالاهای مشخصی محدود باشد و خود هندی ها هم اعتقاد ندارند که ما فقط باید محصول کشاورزی و یا دارو از آنها خریداری کنیم.
انصاری گفت: خرید کالا به این بستگی دارد که تجار ما توجه جدی به بازار هند داشته و کالاهای مناسب تری تهیه کنند. 
وی خاطرنشان کرد: در این تفاهم نامه آمده است که ایران فقط دنبال فروش نفت نیست و از حساب های پیش بینی شده برای فروش سایر کالاهای ایرانی هم استفاده می شود.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان گفت: علاوه بر این منابع مالی در این حساب ها نگهداری می شود و تاجر می تواند وقتی محصول خود را صادر کرده پول خود را در این حساب ها نگهدارد و کالای مورد نیاز خود را با توجه به حساب خود وارد کند.
انصاری ادامه داد: یکی از بحث های خوبی که با توصیه وزیر خارجه در این سفر انجام شد همراهی تجار برای پیدا کردن شرکای خود بود که تعداد زیادی از تجار در این سفر بودند و خوشبختانه علاوه بر نشست عمومی که بین تجار با حضور وزرای دو طرف انجام شد و بعد از آن نشست های خوبی بین طرف ایرانی و هندی برگزار و قراردادهای خوبی هم امضا شد.
انصاری افزود: فکر می کنم سیستم بانکی که پیش بینی شده می تواند پاسخگوی نیاز دو کشور باشد ولی باید سرعت آن افزایش یابد.
به گفته انصاری مقدار زیادی از تقاضا در شرایط کنونی به علت این است که اقدامات بانکی کافی بین دو کشور انجام نشده وتقاضاها جمع شده است ولی امیدواریم با انجام ارتباطات بانکی تقاضاها عملی شود.
وی تصریح کرد: سیستمی که ایجاد شده پاسخگوی نیازهای دو کشور خواهد بود هرچند ممکن است کمی زمان ببرد. 
انصاری درباره تمدید معافیت های خرید نفت ایران نیز اظهار داشت: ارزیابی من این است همه کشورهایی که معافیت دریافت کرده اند قطعا دوره دوم درخواست شان رد نمی شود چون نیازهای آنها در این دوره کوتاه قابل جبران نخواهد بود. 
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که برخی از تجار هندی معتقدند ایران اتصال ریلی را به چابهار انجام نداده است،گفت: یکی از موضوعاتی که ایران دنبال می کند این است که منابع مالی این کار را از هند بگیرد. در حال حاضر فاصله 600 کیلومتری چابهار تا زاهدان حدود 300 کیلومتر زیر سازی شده و آماده ریل گذاری است، طرف ایران کار را معطل نکرده و دنبال فاینانس است تا پروژه را تکمیل کند.
انصاری درباره این که آیا تفاهم جدیدی برای افزایش رقم سرمایه گذاری هند در چابهار انجام شده، اظهار کرد: یک انحرافی که مطبوعات باید مراقب باشند این است که داستان گوادر و چابهار دو موضوع متفاوت است.
انصاری گفت: جهت گیری چابهار جنوب به شمال است یعنی چابهار به افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه متصل می شود در حالی که گوادر برای یک محصولات چینی است که می خواهد به دریای عمان بیاید و این دو هیچ ربطی به هم ندارند.
وی تصریح کرد: چینی ها مشکل دسترسی به آسیای میانه ندارند همین الان هم از چین ظرف 48 ساعت بار به تهران می آید بنابراین بحث چابهار و گوادر متفاوت است و این دو نه کاری با هم دارند و نه رقابتی با هم دارند.
انصاری همچنین درباره این که آیا برنامه ای برای سرمایه گذاری ایران در پتروشیمی هند وجود دارد، گفت: در توافق نامه پیش بینی شده که ما می توانیم از منابع خود برای سرمایه گذاری در هند و همچنین سرمایه گذاری در ایران استفاده کنیم و هیچ ممنوعیتی در این حوزه وجود ندارد.

 

منبع: ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار