رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر قزوین:
رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: این کمیسیون طرح گسترش تفکیک از مبدأ را از طریق آموزش صحیح به شهروندان مورد بررسی قرار داد و در نهایت به این نتیجه رسید که حذف یکباره تفکیک از مخازن عملی نیست.
کد خبر: ۵۴۹۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲ 09 January 2018

 به گزارش خبرگزاری تابناک از قزوین، سیده‌منیره قوامی در جلسه پارلمان محلی از برگزاری جلسه کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین خبر داد و اظهار داشت: متولیان سازمان مدیریت پسماندها در جلسه کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری به تشریح وضعیت فعلی موضوع تفکیک از مبدأ پرداختند.

وی ادامه داد: از کل زباله‌های قزوین 18.7 درصد زباله خشک و قابل بازیافت به دست می‌آید که در حال حاضر فقط 7.19 درصد را تفکیک می‌کنیم.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: جمع‌آوری زباله خشک از سه سامانه انجام می‌گیرد که از جمله آنان سامانه خرید 1.87 درصد، سامانه معابر و مخازن 4.5 درصد و سامانه درب منزل 0.7 درصد است.

قوامی گفت: در واقع 2.57 درصد تفکیک از مبدأ به صورت اصولی و بهداشتی انجام می‌شود و 4.5 درصد از این جمع‌آوری از مخازن به صورت غیراصولی و غیربهداشتی بوده که هزینه‌های پنهان را برای کشور در بردارد.

این مسؤول یادآور شد: در همین راستا، طرحی باید به شورا ارائه داده شود که عملاً قابل اجرا باشد تا بتوان تفکیک از مخازن را به صورت کامل حذف کرد.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین تصریح کرد: بنابراین کمیسیون خدمات شهری طرح گسترش تفکیک از مبدأ را از طریق آموزش صحیح به شهروندان و ایجاد انگیزه برای مشارکت شهروندان برای اجرای این طرح مورد بررسی قرار داد و در نهایت به این نتیجه رسید که حذف یکباره تفکیک از مخازن عملی نیست.

قوامی اضافه کرد: ضمن اینکه هنوز شهروندان آموزش لازم را ندیده و زیرساخت‌های لازم برای اینکار فراهم نشده است، بنابراین تصمیم‌ گرفته شد که فعالیت این سامانه به تدریج و در یک بازده زمانی فشرده کاهش پیدا کند تا در طی یک سال، 40 درصد برداشت از مخازن کاهش یابد و سازمان پسماند نظارت دقیقی بر اجرای درست این طرح داشته باشد و گزارش پیشرفت را هر چند ماه به شورا ارائه دهد.

وی عنوان کرد: اولویت اجرای این طرح، استفاده از ظرفیت نیروهایی است که در حال حاضر جمع‌آوری پسماند خشک را از سامانه معابر و مخازن سطح شهر انجام می‌دهند.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین مطرح کرد: مطلب دیگری که در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت، طرح تجمیع کارگاه‌هایی است که به صورت پراکنده در زمینه تفکیک زباله فعالیت می‌کند.

قوامی توضیح داد: به دلیل بحث‌های زیست محیطی و اقتصادی، تجمع آن‌ها لازم است و شهرداری مکانی را در اختیار این بنگاه‌ها قرار دهد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: طی بررسی‌های صورت گرفته زمینی واقع در کیلومتر 15 جاده بویین‌زهرا پیشنهاد شد، سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین باید پیگیری‌های لازم را در این راستا انجام دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار