مدیرکل پزشکی قانونی قزوین:
مدیرکل پزشکی قانونی قزوین گفت: تنها مرجع برای دادن مجوز سقط درمانی پزشکی قانونی است که بعد از تائید و بررسی لازم توسط سه پزشک متخصص در رشته مرتبط متقاضیان می‌توانند نسبت به آن اقدام کنند.
کد خبر: ۴۹۳۷۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۱ 13 September 2017
به گزارش تابناک قزوین «بهزاد ولی زاده» مدیرکل پزشکی قانونی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، با اشاره به نبود آماری از سقط‌های غیرقانونی جنین اظهار کرد: هیچ آماری از سقط غیرقانونی در دنیا وجود ندارد چون هیچ‌کدام از آن‌ها جایی ثبت نمی‌شود و اغلب به‌صورت پنهانی انجام می‌شود.

وی در بیان تقسیم‌بندی انواع سقط‌جنین تصریح کرد: سقط جنایی، سقط عادتی و خودبه‌خودی و سقط درمانی انواع سقط‌جنین را شامل می‌شود که عمده آن مربوط به سقط عادتی و خودبه‌خودی است.

ولی زاده با اشاره به اینکه در سه‌ماهه نخست بارداری شایع‌ترین علل سقط‌جنین به علت ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات جنینی رخ می‌دهد، گفت: در سه‌ماهه دوم بارداری نیز عمده سقط‌های عادتی به علت مشکلات رحمی مادر رخ می‌دهد.

وی اضافه کرد: سقط جنایی به سبب اقدام عمدی صورت می‌گیرد اما در سقط درمانی به علت بررسی‌های صورت گرفته جنینی دارای بیماری و ناهنجاری خاصی تشخیص داده می‌شود که تداوم بارداری خطر برای مادر و یا جنین را به همراه دارد.

این مسئول با بیان اینکه سقط درمانی باید با مجوز پزشکی قانونی انجام شود، اظهار کرد: در این نوع از انواع سقط‌جنین لازم است برای پیشگیری از عوارض بعدی برخلاف سقط‌های زیرزمینی و بر اساس مستندات علمی و طبق قانون و با رعایت جوانب شرعی عمل سقط با تائید پزشکی قانونی توسط مراکز معتبر و با رضایت مادر صورت می‌گیرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین با تأکید بر اینکه دادن مجوز برای سقط درمانی بعد از انجام آزمایش‌ها و تائید پزشکان پزشکی قانونی باید در مراکز مجاز صورت بگیرد، تصریح کرد: تنها مرجع برای دادن مجوز سقط درمانی پزشکی قانونی است که بعد از تائید و بررسی لازم توسط سه پزشک متخصص در رشته مرتبط متقاضیان می‌توانند نسبت به آن اقدام کنند.

وی با اعلام اینکه عمده سقط درمانی‌ها مربوط به ناهنجاری‌های کروموزومی و ناهنجاری‌های سیستم اعصاب مرکزی است، خبر داد: در سال 94 تعداد 171 نفر برای مجوز سقط به پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد به 89 مورد مجوز سقط داده شد.

این مسئول با اعلام اینکه در سال 95 از 241 مراجعه‌کننده به 129 نفر اجازه سقط‌جنین درمانی داده شد، اضافه کرد: بر اساس این آمار در سال 95 نسبت به سال پیش از آن با رشد 45 درصدی صدور سقط‌جنین درمانی روبه‌رو بودیم.

ولی زاده در پایان خاطرنشان کرد: به دليل اهميت زمان در رسيدگي به پرونده‌های سقط درماني، پزشكي قانوني تلاش می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممكن اين پرونده‌ها را بررسي و نتيجه را اعلام كند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار