کد خبر: ۳۵۶۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰ 07 January 2017
صنعت ساخت‌وساز یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی هر جامعه به‌شمار می‌رود. این صنعت سالانه حجم عظیمی از مواد خام هر کشور را مصرف و در مقابل مقدار زیادی ضایعات تولید می‌کند. يكي از عمده ترين آلاينده هاي محيط زيست كه جزء لاينفك زندگي انسان محسوب مي شوند، مواد زائد ساختماني است. فعاليت هاي ساختماني درهر جامعه اي امري اجتناب ناپذير بوده و ميزان آن رابطه مستقيم با وضعيت اقتصادي و اجتماعي آن جامعه دارد ،از جمله فعاليت ساختماني مي توان به فعاليت هاي تخريبي و ساخت و ساز و پروژه هاي ساختماني اشاره نمود. دراثر اين فعاليت ها دورريزهايي توليد مي شود كه اصطلاحا خاك و نخاله يا پسماندهاي ساختماني ناميده مي شود. خاک و ضایعات ساختمانی رها شده در سطح شهرها و حاشیه آنها خطرات بسیار زیادی برای محیط زیست و سلامت شهروندان در پی دارد که مي توان به موارد زير اشاره كرد:
1-تخلیه خاک و نخاله در معابر، گذرگاههای سطح شهر باعث بوجود آمدن مناظری زشت و نازیبا در محیط شهری می‌گردد بطوریکه چشم هر بیننده ای را می آزارد.
 2-تخلیه خاک و نخاله در حاشیه راهها، جاده ها و بزرگراهها ضمن آلودگی محیط زیست منجر به سدمعبر و به دنبال آن بوجود آمدن حوادث احتمالی می گردد که باعث واردآمدن خسارات جانبی و مالی به شهروندان خواهد شد.
 3-خاک و نخاله محل زندگی جوندگان موذی و حشراتی مانند پشه خاکی می باشد که عامل بیماری سالک است 4-محلهایی که خاک و نخاله تخلیه می شود مأمنی خواهد بود برای انواع و اقسام حشرات موذی، جوندگان و سگهای بلاصاحب که منبع انواع بیماریها هستند.
 5-تخلیه خاک و نخاله در حریم کانالها و رودخانه ها بمرور زمان باعث مسدود شدن مسیر آب گردیده که به هنگام بارندگی موجب جاری شدن سیلاب می گردد و خسارتهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.
 6-تخلیه خاک و نخاله در اراضی کشاورزی باعث از بین رفتن حاصلخیزی و مرغوبیت خاک و زمینهای مزروعی می گردد.
   7-تخلیه خاک و نخاله در محدوده شهر هزینه های هنگفت مالی را بهنگام پاکسازی مجدد در بردارد.
  اهمیت مسائل فوق، سازمان مديريت پسماند شهرداری قزوين را بر آن داشت تا با تشکیل ستادی تحت عنوان ستاد ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی در راستای کاهش معضلات فوق اقدام و گامی مهم و موثر جهت ساماندهی اینگونه ضایعات بردارد.
 تشکیل ستاد ساماندهی خاک و ضایعات ساختمانی با هدف رفاه حال شهروندان و داشتن شهری زیبا و تمیز انجام شد و بارگيري و حمل خاك و نخاله‌هاي ساختماني تحت نظارت اين سازمان قرار گرفت و خدمتي نوين را به شهروندان ارائه داد. در حال حاضر طرح مكانيزه جمع‌آوری خاک و نخاله‌های ساختمانی حاصل از تعمیرات داخلی، زیباسازی و ساخت و سازها توسط خودروهاي حمل مجهز به سيستم مخازن سيار حمل خاك و نخاله( اسكيپ لودر) در سطح شهر قزوين در حال اجرا است. از مزاياي این روش مي توان به موارد ذیل اشاره نمود :
اندازه مناسب مخازن كه امكان استفاده آنها را در حداقل فضا ممكن مي سازد، حمل آسان و سريع و بهداشتي، هزينه مناسب، رعایت بهداشت معابر، جایگزین شدن مخازن جمع آوری نخاله با بیل و كارگر و وانت بار  عمومی، جلوگیری از سد معبر ناشی از تخلیه خاک و نخاله در حواشی معابر و گذرگاهها، رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از حوادث احتمالی ناشی از برخورد وسایل نقلیه با خاک و نخاله هاي تخلیه شده در معابر، تسریع در کار با توجه به قدرت مانور بالای جابجایی مخازن، صرفه جويي در نیروی کارگری، یکپارچگی سیستم خودروهاي طرح مکانیزه در خصوص حمل ضایعات ساختمانی، از نتایج مطلوب اجرای این طرح است.
امروزه در شهر قزوين با افزایش جمعیت و گسترش ساخت و سازهای عمرانی و ساختمانی، همچنین تخریب و مرمت ساختمان ها، میزان پسماندهای ساختمانی و عمرانی  در حال افزایش است.روزانه به طور متوسط2 هزار تن خاک و نخاله ساختمانی در شهر قزوين تولید می‌شود كه خوشبختانه عملیات جمع‌آوری این ضایعات به شکل مکانیزه انجام می‌گردد و در حال حاضر اين خودروها در سطح شهر فعاليت مي كنند.
از شهروندان محترم درخواست مي گردد به منظور حفظ محيط زيست و جلوگيري از آلودگي فضاي شهري در نتيجه تخليه خاك و نخاله و نيز مشاركت در اين طرح، در هنگام عملیات تعمیرات و ساخت و ساز از مخازن و خودروی حمل خاک و نخاله(اسكيپ لودر) استفاده نمایید. مشاركت شهروندان موجب مي گردد كه براي مديريت صحيح خاك و نخاله هاي ساختماني، آينده بهتري براي شهر از نظر زيست محيطي پيش بيني شود. شهروندان متقاضی به هنگام تخریب ساختمان و تولید نخاله ساختمانی مي توانند ضمن تماس با شماره 33363141-028  نسبت به درخواست مخازن سيار حمل خاك و نخاله برای مدت مورد نیاز اقدام و پس از تحویل و بارگیری و اعلام مجدد به سازمان مديريت پسماند نسبت به تخلیه و بارگیری نخاله و خاک اقدام نمايند.
برچسب ها: تابناک ، قزوین ، پسماند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار