معاون استاندار قزوین گفت:‌ ساخت اتاقک آسانسور در قسمت خرپشته ساختمان‌های قزوین به هر بهانه‌ای ممنوع است و این ممنوعیت در بافت تاریخی تشدید هم می‌شود.
کد خبر: ۱۰۱۲۱۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸ 27 November 2021

 

به گزارش تابناک قزوین، علی فرخزاد عصر امروز در نشست شورای فنی استان قزوین که با حضور مدیران دستگاه‌های عمرانی و راه‌ و شهرسازی در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه در شهر قزوین به خاطر اعمال نشدن مادخ 35 قانون نظام مهندسی ساختمان شاهد سخت طبقه غیرمجاز در قالب اتاقک آسانسور هستیم که ارتفاع ساختمان را به شکل غیرقانونی بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه این اتاقک‌ها در بخش خرپشته ساخته می‌شوند، تصریح کرد: ساخت اتاقک آسانسور در قسمت خرپشته ساختمان‌های قزوین به هر بهانه‌ای ممنوع است و این ممنوعیت در بافت تاریخی تشدید هم می‌شود. چرا که این تخلف ساختمانی به سیما و منظر شهری صدمه می‌زند و چون برای همسایگان مزاحمت ایجاد می‌کند، ساختن آن ممنوع است.

فرخزاد ادامه داد: ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها جزو مصادیق بارز تضییع حقوق عمومی است که به همین خاطر باید از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی به مردم در بافت‌های مختلف شهری یادآور شویم که حق مالکیت به کسی اجازه زیاده‌خواهی و تخلف نمی‌دهد.

آسانسور هیدرولیکی جلوی ساخت اتاقک آسانسور را می‌گیرد

معاون عمرانی استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه راه و شهرسازی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان باید جلوی تخلفات ساخت‌وساز را بگیرند، گفت: علاوه بر قزوین باید در شهرهای دیگر استان به ویژه در شهرهای کوچک هم باید جلوی چنین تخلفاتی از سوی نهادهای متولی گرفته شود.

فرخزاد بر لزوم بهره‌گیری از آسانسورهای هیدرولیکی و برون‌سازه‌ای برای پیشگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز در بام ساختمان‌ها تأکید کرد و افزود: به این ترتیب می‌توان از طریق آسانسور به پشت بام دسترسی پیدا کرد و دیگر نیاز به ایجاد اتاقک آسانسور در خرپسته هم نیست و به این ترتیب از وقوع تخلف در این حوزه پیشگیری خواهد شد. 

وی در ادامه به مصرف سرسام‌آور گاز در اماکن عمومی و اداری استان قزوین اشاره کرد و ادامه داد: به همین خاطر شرکت گاز باید از سامانه الکترونیکی برای قطع خودکار گاز چنین اماکنی استفاده کند؛ چرا که در این زمینه جریمه تنها کارساز نیست و در ضمن افزایش جریمه‌ها هم نیاز به مصوبات ملی دارد که از حوزه اختیارات استان خارج است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار