رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: از آغاز واکسیناسیون عمومی تا امروز ۴۲.۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال در استان قزوین هر ۲ دوز واکسن کرونا را دریافت کردند و به طور کامل در برابر کرونا واکسینه شدند.
کد خبر: ۱۰۰۱۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲ 15 October 2021

 

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به عبور آمار واکسیناسیون یک‌مرحله‌ای (یک‌دوزی) استان از مرز 80 درصد اظهار داشت: از ابتدای واکسیناسیون ضد کرونا تا امروز یک میلیون و 214 هزار و 370 دوز واکسن کرونا به مردم و هم‌استانی‌ها تزریق شده و بنابراین تاکنون 80.4 درصد اهالی بزرگسال و بالای 18 سال استان قزوین در برابر ویروس منحوس کرونا واکسینه شدند.

وی همچنین درباره میزان پوشش کامل واکسیناسیون برای افراد بالای 18 سال (تزریق کامل نوبت اول و دوم) گفت: از آغاز واکسیناسیون عمومی تا امروز 42.5 درصد افراد بالای 18 سال در استان قزوین هر 2 دوز واکسن کرونا را دریافت کردند و به طور کامل در برابر کرونا واکسینه شدند که این میزان از میانگین کشور 2 درصد بالاتر است.

نامدار اضافه کرد: همچنین تا امروز 57.6 درصد از دانش‌آموزان و افراد زیر 18 سال در استان قزوین حداقل یک نوبت از واکسن کرونا را تزریق کردند و امیدواریم تا پایان مهرماه بتوانیم بیش از 70 درصد دانش‌آموزان و محصلان قزوینی را در برابر این ویروس واکسینه کنیم و اگر به این عدد برسیم نگرانی خیلی‌کمی برای بازگشایی مدارس خواهیم داشت.

سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر 45 درصد رسید

دبیر و سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین در ادامه به افت میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر 45 درصد اشاره کرد و گفت: با توجه به درصد خطای هر واکسن و غیرقابل پیش‌بینی بودن رفتار ویروس نوپدید کرونا باید همواره رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را تا اطمینان از رسیدن به ایمنی جمعی در دستور کار قرار دهیم.

نامدار با انتقاد از عدم استفاده از ماسک توسط برخی جوانان و گروه‌های کم‌‌سن و سال در استان قزوین افزود: کرونای دلتا حتی اگر منجر به بیماری‌زایی نشود، می‌تواند از طریق جوان‌ها به افراد مسن‌تر منتقل شده و حتی در صورت تزریق 2 دوز واکسن آنها را راهی بیمارستان کند و در صورت وجود بیماری‌های زمینه‌ای و ضعف جسمانی منجر به مرگ افراد هم شود.

وی با اشاره به بالا ماندن آمار بیماران بدحال در استان قزوین ادامه داد: وقتی آمار بیماران بدحال با وجود کاهش چند برابری ابتلا و بستری همچنان در مرز 40 بیمار باقی می‌ماند، نشان‌دهنده قدرت بیماری‌زایی بالایی ویروس دلتاست که به همین خاطر اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به بهانه واکسیناسیون کنار بگذاریم، می‌تواند حتی منجر به رقم خوردن پیک ششم شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار